Friday, January 12, 2007

Altered box czyli nowe wcielenia rzeczy


Altered art *

Kierunek ten polega na nadaniu nowego wizerunku przedmiotom codziennego użytku, dzięki czemu zyskują odmienny, często zaskakujący wygląd, a także nową funkcję. Wykorzystuje w tym celu każdą technikę znaną w sztukach plastycznych czy różnego rodzaju robótkach ręcznych. Pojawiają się elementy malarstwa, grafiki, kolażu, decoupażu, scrapbookingu, rzeźby oraz zwykłego szycia czy szydełkowania. Reguły nie istnieją – można łączyć materiały i techniki według własnego uznania, kierując się jedynie wyobraźnią i celem, jaki chcemy osiągnąć. Najczęściej obiekty tworzone w ten sposób są przestrzenne, trójwymiarowe. W przypadku przedmiotów płaskich, jak książki (altered books) osiąga się to poprzez nakładanie na siebie kilku warstw, np. papieru, zdjęć, materiałów, naklejek, wstążek, guzików i innych ozdób trójwymiarowych.

Przedmiotami najczęściej „zmienianymi” są między innymi: różnego rodzaju pudełka od papierowych po metalowe, ramki, pudełka od zapałek, słoiki, skrzynki z szybką (shadow box), książki…

Przydatne dodatki (obok farb, tuszy, kredek, klejów i mediów): naklejki, sznurki, wstążki, zdjęcia, stare znaczki pocztowe jak również różnego rodzaju dokumenty, listy, pocztówki, pamiątki, pieczątki, elementy pasmanteryjne, guziki, nity, ciekawe ścinki z gazet czy kawałki papieru i materiału. Elementy metalowe, kawałki zepsutych urządzeń, blaszki. Wszystko, co przyjdzie nam do głowy może być użyte w tworzeniu altered art.
____________________________________________________
* cienias ze mnie jeśli chodzi o tłumaczenia, ale nie przychodzi mi do głowy żaden odpowiedni, pasujący polski zwrot oddający charakter altered art. Może to wina tego, że u nas ten nurt nie jest rozpowszechniony.

I na koniec moje alterówkowe pudełko ;)

3 comments:

 1. Piękne pudełko! Oh jak ja chciałabym mieć wokół więcej przestrzeni, aby móc otaczać się takimi przedmiotami w sporych ilościach...

  ReplyDelete
 2. roszku więcej tego pudełeczka ukazać a atak zobaczyłam tylko tyle żeby narobic sobie smaka... zerkam na moje stare pudełko do kredek i mam juz wizję na temat jego przyszłości ...:)))

  ReplyDelete
 3. bardzo prosze :)

  http://www.flickr.com/photos/miaa_mi/354755494/in/set-72157600244693293/

  ReplyDelete